логотип
 
 
логотип Bistro News arrow Bistro News arrow В Україні буде створено Всеукраїнську ГІС-мапу моніторингу пожеж
20.07.2024 г.
 
 

 

 
 

 

 

 

Реклама

 

 
   

В Україні буде створено Всеукраїнську ГІС-мапу моніторингу пожеж Версия для печати Отправить на E-mail
24.11.2020 г.

 Київські гео-аналітики створили інструмент для аналізу пожеж у відкритих екосистемах України за останні 5 років, а також для моніторингу пожеж, що сталися за останні 2 доби.

«Всеукраїнська ГІС-мапа відкритих пожеж у екосистемах України за останні 5 років» була розроблена  Центром розвитку інновацій (ЦРІ)  у співпраці з Фондом ім. Гайнріха Бьолля, Бюро Київ — Україна. 

Як розповідає, керівник проєкту розробки ГІС-мапи,  експерт ЦРІ Віталій Селик, у створенні інструменту були використані відкриті супутникові, державні та недержавні дані (NASA, ESA-Європейське космічне агентство(ЄКА), OpenStreetMap , GeoPortalUA, ДержГеоКадарстру, ДСНС).

«На мапі можна побачити точне місце, кадастрову ділянку, час пожежі і її потужність. Вже сьогодні на цій  мапі з 2015 до 2020 року зафіксовано 619,5 тисяч пожеж у відкритих екосистемах України», — підкреслив Віталій Селик.

Відповідно до досліджень ЄКА, в Україні 60% пожеж припадають на сільськогосподарські райони. Як зазначає голова ЦРІ Сергій Лобойко, за даними  гео-аналітики команди ЦРІ, на прикладі пілотних громад проєкту “Не пали — компостуй!”, біля 80% сезонних пожеж в агрополях повторюються на ділянках, тих саме власників чи користувачів.

«Традиційні методи боротьби з підпалами (штрафи, чи інфокампанії) неспроможні повноцінно вирішити проблему такого масштабу. Необхідно шукати інноваційні рішення. Наша ГІС-мапа допоможе місцевій і центральній владі спільно з активістами протидіяти та попереджати відкрите випалювання залишків рослинності задля покращення якості повітря на території всієї країни», — зазначив Сергій Лобойко. 

За його словами, це дозволить залучити до моніторингу та протидії випалюванню кліматичних активістів та активісток  в більшості громад України.

«Вони зможуть самостійно на основі  моніторингу пожеж організовувати волонтерські ініціативи зі сприяння гасінню великих пожеж, проводити інформаційну роботу з власниками земель та мешканців населених пунктів і громад де регулярно відбувається відкрите паління», — підкреслив Сергій Лобойко.

В той же час, розробник цієї мапи, ГІС-фахівець ЦРІ Сергій Гапон пояснює, що моніторинг дозволить отримувати оперативні дані щодо пожеж за останні 2 доби у формі даних на мапі.

“Ці дані можна вивантажити у форматі бази даних, а також проводити ретроспективний аналіз за попередні періоди на глибину до 5 років. Створена ГІС-мапа стане основою для підключення інших модулів моніторингу екологічного стану України задля подальшого зменшення негативного впливу на природне середовище та погіршення клімату”, - підкреслив Сергій Гапон. 

За його словами, на разі ГІС-мапа випущена у бета-версії, проте вже за пару тижнів буде оприлюднена доопрацьвана версія спільно з Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.

Під час розробки ГІС-мапи було проведено фокус-групи щодо зручності використання застосунку, достатності функціоналу та адаптивного дизайну. Майже всі побажання було враховано під час розробки бета-версії.

Нагадаємо, за офіційною статистикою в Україні щороку відбувається понад 50 тис. пожеж та вже зафіксовано 25% зростання у 2020 році. Пожежі наносять збитки національній економіці, забруднюють повітря, знищують екосистеми, спричиняють деградацію ґрунту, втрату ресурсів та зміни клімату. Лише у Луганській області за оцінками ДCНС збитки від пожеж 2020 року оцінюють в 4-5 млрд грн. Тоді загинули 11 осіб та було знищено домогосподарства у 31 населеному пункті. 

 

 


 

 
««   »»
 
     
Top! Top!